Kako zainteresirati djecu za čitanje, učenje i istraživanje
„Čitanje, kao ni pisanje, nije nešto s čime se rađamo, već vještina koju trebamo usvojiti. Bili u konačnici rani predškolski ili kasni školski čitači, teren se mora pripremiti usvajanjem tzv. predčitalačkih vještina. To se događa mnogo prije sustavnog podučavanja čitanja – doslovce od prvog dana djetetova života“, napisala je Anda Bukvić, autorica odličnog bloga U novoroditeljskom žanru.
Čitanje ne mora biti pasivna i tiha aktivnost. Ako ga učinite interaktivnim, vaša djeca će biti raspoloženija za nastavak čitanja čak i nakon završetka škole. Evo nekoliko savjeta kako potaknuti djecu na čitanje, učenje i istraživanje.
Pustite djeci da sama odaberu knjige
Djeca će radije prionuti na čitanje literature koju su sama odabrala umjesto čitanja naslova koji su bili vaša sugestija. Organizirajte kolektivni izlet u lokalnu knjižaru ili antikvarijat u kojem svi članovi obitelji na miru i s velikom pažnjom mogu probrati knjige.
Čitajte u prirodi
Čak i najdosadnija edukativna literatura dobit će novu dimenziju ako je pročitana u stimulativnoj okolini. Posebice ako je riječ o knjigama o prirodi, ne postoji bolje mjesto od šumskog hlada, mirnog mjesta kraj jezera ili živopisnog okoliša koji će zrcaliti atmosferu i opise iz knjige.
Čitajte i usput učite
Primjerice odaberite knjigu o čarima životinjskog svijeta, a zatim odvedite djecu u zoološki vrt, eko park, muzej ili u obilazak obližnjeg sela te izbliza komparirajte spoznaje i slike životinja.
Budite dobar uzor što se tiče čitanja
Brojna istraživanja su pokazala da će djeca roditelja koji čitaju i sama biti sklonija čitanju. Odvedite dijete u knjižnicu na radionice, čitanje priča, predstavu i, ako ste u prilici, na potpisivanje knjige vašeg omiljenog autora. Osim osjećaja zajedništva, to će u djetetu pobuditi radoznalost te će imati veću potrebu za uranjanjem u svjetove u kojima i vi rado boravite i ugodno se osjećate.
Pripremila: Gordana Kolanović Roško